neděle 14. listopadu 2021

Parafínové vs. sojové svíčky


V okamžiku kdy se ochladí a začne sychravé podzimní počasí pálíme víc svíček než kdy jindy. I proto je dobré vědět rozdíly mezi vosky, které jsou na trhu běžně dostupné. V čem je sojový vosk lepší než ten parafínový? Jaké jsou jeho hlavní výhody?


Parafin je vedlejší ropný produkt a musí být dezodorizován a chemicky bělen dříve, než může být zpracován na vosk. Díky jeho spalování se ve vašem bytě uvolňují nebezpečné toxiny, které napadají váš dýchací a nervový systém, mohou působit jako alergeny. Hořením se uvolňuje i oxid uhličitý, skleníkový plyn, spojený s globálním oteplováním. Parafín je často parfémovaný čistě syntetickými látkami a barvený syntetickými barvami. Takže taková parfémovaná svíčka z drogerie je celkem slušný chemický koktejl.


JE PŘÍRODNÍ & Z OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ


Sójový vosk je vyroben ze sójových bobů. Po sklizni této rostliny se boby vyčistí, vyloupnou a přemění na malé vločky. Následně se z vloček extrahuje a hydrogenuje sójový olej, který se při pokojové teplotě mění na pevnou látku - vosk. Sójový olej je nenáročnou a dostupnou 100% přírodní surovinou, jejímž spálením se do ovzduší neuvolňují žádné toxiny a škodlivé látky pro dýchací ústrojí.


DÉLE HOŘÍ


Sójový vosk hoří oproti parafínu o 30 - 50% pomaleji, takže na spotřebě ušetříte. Proto, pokud chcete odlehčit své peněžence a zároveň mít kvalitní svíčku, je důležité vzít v úvahu nejen hmotnost a velikost svíčky, ale také uváděnou dobu hoření. Kvalitnější svíčka může být sice trochu dražší, ale může Vám pak dělat radost delší dobu.


SOJOVÁ SVÍČKA NEŠPINÍ


Sójový vosk hoří až o 90% čistěji než parafinový vosk. Parafinový vosk je na bázi ropy, kdy se při spalování často vytváří černé saze. Ty mohou způsobovat bolesti hlavy a také tvořit skvrny na záclonách, stěnách nebo na kobercích uvnitř domácnosti. Sójová svíčka vám nic takového neudělá. Její složení je čisté.


RYCHLEJI UVOLŇUJE VŮNI


Sójový vosk má nižší teplotu tání než parafínový vosk. V praxi to znamená, že se při zapálení vosk rychleji roztaví a tím se i rychleji uvolní vůně do prostoru. Velkou výhodou u sójového vosku je, že díky nízké teplotě tání se přirozeně uvolní vůně svíček, včetně přidaných esenciálních olejů. Ty se totiž jinak při vysoké teplotě vypařují a nejsou pak účinné, proto parafínové svíčky přicházejí o zdravotní účinky esenciálních olejů.Při koupi sójových svíček dávejte pozor na dvě věci:


Aby byly sojové svíčky bez GMO (geneticky modifikované sóji). Ujistěte se, že při pěstování nebyly použity pesticidy nebo herbicidy, které znečišťují půdu.


Aby byla svíčka jen ze sójového vosku. Někteří výrobci totiž mají kvůli její menší váze tendenci přidávat k sójovému vosku ještě parafín nebo kyselinu stearovou.YANKEE CANDLE

Woodwick

svíčky z IKEA i JYSK :(


ZOELLA.CZ
vyrobeny v ČR


Kimmy candles
vyrobeny v ČR


Perfumed Prague
vyrobeny v ČR


Aromka
vyrobeny v ČR


Závěrem? Čtěte složení a zajímejte se. Ještě minulý týden jsem sobě a mamce nakoupila svíčky v IKEE. Zpětně už z toho nemám takovou radost, jako jsem měla.

             

photo credits: Alexandra Hrašková

1 komentář:

  1. O parafínových sviečkach a o tom, že sú oveľa horšie ako si myslíme, som čítala už dávno; a sviečky teda už nekupujem.
    Zoella som videla, nie som si teda úplne istá, či za tým stojíš ty (alebo si iba na fotkách 😅), každopádne značka vyzerá veľmi dobre a levanduľovú vôňu mám veľmi rada, takže určite si ju objednám 😍

    SIMPLYBERENICAINSTAGRAMNOVÝ ČLÁNOK: Jednoduchá celerová polévka & celerovo-mrkvová pomazánka

    OdpovědětVymazat

Copyright © frolibek.. Blog Design by SkyandStars.co