neděle 24. listopadu 2019

O zvířatech s láskou

Miluju zvířata.

A v téhle sekci bych chtěla postupně odrývat jak se k nim v moderním světě chováme. Ono se to nezdá, ale spousta lidí nad tím zavírá oči, ať už vědomky či nevědomky. Je totiž mnohem jednodušší a pohodlnější jít do obchodu a koupit si balíček šunky než jít a zabít nějaké zvíře vlastníma rukama. I díky tomu podle mě světová konzumace živočišných produktů dosáhla úplného maxima.

Já sama jsem na čistě rostlinnou stravu přešla relativně nedávno, ale moje důvody jsou poměrně dechberoucí. Do nedávna jsem měla na očích klapky a nepídila se po původu potravin. Jako věděla jsem, že vepřová šunka je z prasete. Ale nikdy jsem si nedokázala představit, co všechno za tím stojí. Chtěla bych se o to s vámi podělit.

Zkuste v sobě najít odvahu zjistit jak to ve skutečnosti funguje. Protože najít odvahu je asi to nejtěžší. Už jen to, jak těžké je dívat se na obrázky ukazující realitu svědčí o tom, jak špatná realita je, a jak moc ve skutečnosti musí zvířata trpět. Protože třeba takové prase je inteligentnější než pes. Pokud máte doma mazlíčka, zkuste si ho představit v roli ostatních zvířat. To je prostě strašně děsivý.


Tak co, berete červenou pilulku a podíváte se pravdě do očí,
nebo radši modrou a článek zavřete?

Na úvod tohoto srdcervoucího článku bych ráda řekla, že je pro mně hrdina každý, kdo si alespoň párkrát v týdnu dokáže odřeknout maso. Nejen kvůli zvířatům, ale i kvůli naší planetě. Globální oteplování ani kácení deštných pralesů není mýtus a každým kouskem masa, který sníme k němu přispíváme.

ilustrace
Prasata. 

Život prasat není často tak idilický, jak nám předkládají firmy, které vydělávají na masovém průmyslu. Jsou uvězněny v malých klecích, kde jim není umožněn pohyb a žijí ve vlastních výkalech. Samice jsou dokola oplodňovány, nuceny rodit v nepřirozeném a nekomfortním prostředí. Ve třech týdnech jsou mláďata odebrána a samice znovu oplodněna. Mláďata poté v útlém věku prochází broušením zubů, stříháním ocásků nebo kastrací. To vše často bez umrtvení, protože to stojí peníze. Zvířata jsou kvůli úspoře převážena stovky kilometrů, namačkaná v malém prostoru, bez jídla a vody. Není neobvyklé, že část "nákladu" během cesty zahyne. Na jatkách potom v krvi ostatních prasat čekají frontu na svou vlastní smrt. To zní přímo idilicky, že? Vzpomeňte si na to, než si koupíte kousek vepřového v akci. Čím nižší cena, tím větší snaha firem ušetřit.

Musím také zmínit to, že život v takových podmínkách často přispívá k nemocem. A i když množství antibiotik podávaných zvířatům údajně klesá, stále se jedná o běžnou praxi. Vliv tučného vepřového masa na zdraví je podle studií spíše negativní, stejně jako vliv prasečích výkalů na životní prostředí. Tak co, ještě máte chuť na slaninu?

ilustrace
Krávy.

Nádherná a čistá stvoření, která si nezaslouží život ve věčném koloběhu - oplodnění, odebrání mláděte, dojení a znovu oplodnění. Jakmile "stroj" na mléko nedává dost mléka, jede na jatka. Není výjimkou, že se krávy převážejí na jatka do jiných států a stráví v transportu mnoho hodin. Bez vody a jídla, hodiny na cestě, dokážete si jistě představit jak vystresovaná zvířata dorazí na místo určení. 

Bohužel i v tomto případě dobře funguje klamavá reklama. Mlékárenské společnosti nám servírují obrázky kraviček, šťastně se prohánějících na louce, což je bohužel velmi vzdáleno realitě. Je dokonce legální odrohovat telátka tím způsobem, že se žhavý kov přiloží k jejich hlavám a točí se s ním dokola, než se do jejich hlav na dvou místech neudělá 2cm hluboká díra. Bez umrtvení.

Kromě etického hlediska je chov krav velkým problémem pro životní prostředí. Existuje studie, že se na produkci 450g hovězího spotřebuje 9500 litrů vody. Stejně tak je zodpovědná za 51% skleníkových emisí (veškerá doprava má pouhých 13%) a za zničení 91% Amazonie. Pokud vás tato tématika zajímá více, doporučuji dokument od Vice nebo Cowspiracy.

ilustrace

Slepice.

Většina život stráví v těsné kleci snášením vajec. Klec sdílí s dalšími "kámoškami" a exkrementy, ale protože je od přírody zvyklá na volný pohyb a mohlo by docházet k agresivním projevům, lidé ji raději amputují část zobáku. Bez anestezie. Při nekvalitním provedení to navíc pro slepice může být po zbytek života bolestivě. Jakmile se "výtěžnost" slepic sníží, jedou na jatka. Jsou na tom pořád lépe než jednodenní kuřátka mužského pohlaví. Ty jsou běžně házená za živa do drtičky nebo uplynována.

Vy sami můžete život slepic okamžitě ovlivnit tak, že už nikdy nekoupíte jiné vejce než označena číslem 1. Ale pravda je taková, že pokud koupíte nějaký produkt, který vejce obsahuje (např . majonéza ), velmi pravděpodobně tam budou použita vejce z klecových chovů.

Pokud jste se článkem prokousali až sem, jste moji hrdinové. Napište mi do komentáře jak to máte vy, jíte živočišné produkty? Kolikrát tak týdně?



Žádné komentáře

Okomentovat

Copyright © frolibek.. Blog Design by SkyandStars.co